Dywany sznurkowe w stylowych wnętrzach


Dywan sznurkowy to element, który dzięki swym licznym zaletom zyskał popularność. Jego wybór sprawdza się w różnych typach wnętrz. Jednak, aby dywan dobrze się prezentował i był rzeczywistym dopełnieniem, ozdobą i użytecznym elementem wystroju, warto kierować się kilkoma wskazówkami.

Do wnętrz skandynawskich

Dywan sznurkowy jest prostym rozwiązaniem, które zdecydowanie łatwo utrzymać w ładzie i czystości. Jego sploty i frędzle kojarzą się z aranżacjami naturalnymi, stylem zbliżającym się do przyrody. Dlatego najłatwiejsze będzie wybranie sizalowego dywaniku do wnętrz inspirowanych tradycyjnym designem skandynawskim. Popularność tego stylu znacznie wpłynęła na rozwój rozwiązań inspirowanych Daleką Północą.

Jak wybrać dywan sznurkowy, kiedy chce się zamieszkać w otoczeniu naturalnych materiałów i barw? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kolorystykę wnętrza. Zdecydowanie odradzamy dywany farbowane w jaskrawe kolory, połączenia kontrastowe, nowoczesne i zabawne druki. Polecamy z kolei niewielkie, delikatne motywy, geometryczne wzory lub barwy płaskie, bez nadmiernego drukowania. Kolejnym elementem jest wielkość. Do pomieszczenia, które pełni kilka funkcji, np. pokoju dziennego oraz salonu lub gabinetu warto wybrać mniejszy dywanik, lub pomieścić ich kilka – podobnych acz nie takich samych. Mniejsze dywany mogą dyskretnie dzielić przestrzeń na kilka części, w których można poczuć się zupełnie inaczej ciągle przebywając w tym samym pomieszczeniu. Styl skandynawski wymaga naturalnych materiałów i designu, który jest inspirowany światem przyrody.

Do loftu i nie tylko

Styl industrialny znacząco różni się od bogato zdobionych wnętrz o obliczach historycznych lub art deco. Głównym jego wyróżnikiem są proste inspirowane halami fabrycznymi sprzęty, meble oraz ściany i podłogi. W zasadzie nie ma w nim miejsca na dywany… Jednak nie dotyczy to niewielkich dywanów sznurkowych! Zaletą tych ostatnich jest z pewnością możliwość dopasowania do industrialnego fasonu. Kiedy w głowie właściciela zapadnie decyzja o urządzeniu mieszkania w tej stylistyce, dywan powinien odzwierciedlać temperament wnętrza. Z pewnością nie może być ułożony centralnie i posiadać bogatej mozaiki. Raczej powinien być to dywan sznurkowy, niezbierający kurzu, niewielki dosunięty pod metalowe nóżki stolika lub sofy. Lepiej unikać frędzli, a grubość powinna być umiarkowana. 

Industrialny sznyt kojarzy się z metalami. Najlepiej w tej konfiguracji dopasować dywan szary, w różnych odcieniach, dobrym pomysłem będzie dobranie „kafelkowego” wzoru – połączenia jasnych i ciemnych odcieni szarości. Rozważyć należy także barwy czarne i białe, choć otrzymuje się wtedy odznaczającą się, dość kontrastującą plamę na podłodze.

Kiedy ozdoba jest wartością

We wnętrzach nastawionych na wiele dodatków i ozdób sprawdzi się dywan sznurkowy o mozaikowym stylu. Trzeba pamiętać, że dywany tego typu mają gęsto tkane włókna, zatem ograniczają wnikanie kurzu, zanieczyszczeń i co za tym idzie bakterii i roztoczy. Dla osób dbających o swoje mieszkanie to dobry wybór – pomaga w utrzymaniu gęsto zastawionego bibelotami mieszkania w czystości i higienie. To zdecydowanie ważne i potrzebne.